piątek, 22 lipca 2011

Czymże by byli bohaterowie bez paru drobnych przeciwności...

Od jakiegoś czasu nie pisałem, ponieważ akurat zdarzyła nam się przerwa w graniu. Jakoś ciężko mi myśleć o Exalted nie grając, bądź nie prowadząc go.

Dzisiaj chciałem poruszyć temat śmiertelnika, którym Exalted był, przed uzyskaniem mocy. W przypadku Terrestial Exalted o wszystkim decyduje krew i urodzenie. Dzięki temu Terrestiale z Lookshy i Królestwa są przygotowywani do roli jaką mają pełnić w społeczeństwie. Co więcej w wielu przypadkach, dużym ciosem dla rodziny jest brak exaltacji któregoś z ich dzieci. Świadczyć to ma o słabości krwi rodziców.

Jak to jest w przypadku Celestail Exalted?  Tutaj następuje dopasowanie exaltacji do osoby. "Exaltation seeks heroes" czyli nie jest to wybór losowy. Exalted powstaje z połączenia śmiertelnika obdarzonego pewnymi cechami osobowości z mocą ofiarowaną przez jego patrona. Śmiertelnik i moc powinny się zgadzać (nawet Lytekowi mogą zdarzyć się pomyłki przecież).

To co napisałem wpływa na sposób w jaki postaci w Exalted są tworzone. Jeżeli np. Twój Solar Exalted pochodzi z kasty Dawn - powinien mieć inklinacje do zostania wielkim wojownikiem / charyzmatycznym generałem. Nie chodzi mi tu o konkretne statystyki. Raczej o to jak postać widzi siebie i jakie miejsce na świecie chciałaby zająć. 

W przypadku Terrestial Exalted ten wymóg jest mniej istotny. Choć zwykle można przewidzieć jakiego smoka łaska obdarzy dane dziecko, meandry dziedziczenia powodują, że dziecko dwóch Fire-Aspected może okazać się Water lub Wood. Dlatego też nasi Dragon-Blooded mogą zdarzyć się mniej dopasowani do swojego aspektu niż w przypadku ich Celestial braci. Tu jednak, trzeba zwrócić uwagę, że Terrestialem zostaje się zwykle w okresie dojrzewania (12 - 18 lat, późniejsze zwykle oznaczają bardzo słabą krew), więc mają więcej czasu by zostać ukształtowani na kształt i podobieństwo danego aspektu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz