wtorek, 12 stycznia 2010

Gałka mocy na "overpower"

Witajcie,
w większości systemów rpg w klimatach fantasy zaczyna się od zwykłego człowieka, czy też "materiału na bohatera" a bohaterem się staje w trakcie gry.
W Exalted sprawa ma się odrobinę inaczej. Bohaterem się stajesz gwałtowanie, w procesie Exaltation. Od zera do bohatera w jednej chwili.
Zadaję sobie pytanie co się z tym wiąże? Co wynika z takiej przemiany ? Przecież przed chwilą jeszcze był człowiekiem, teraz dysponuje ogromną mocą, świadomością potęgi. Czy Unconquered Sun nagradza swego wybranego jakąś wizją ? Jakąś misją ? Czy daje mu moc i wypuszcza swobodnie na świat ?
Nic na ten temat nie jest napisane. Wiemy, że Exalted pozostawiona jest wolna wola. Podczas procesu nie powstaje żadne nowe Intimacy, nie powstają czy nie zmieniają się cechy charakteru, więc charakter osoby stającej się Exalted nie zmienia się. Zgodnie z wydestylowanymi opisami Exaltation (esencja boskiej mocy) "naprowadza się" sama na pewien typ osób. Co oznacza, Exalted nie zostaje wybrany by być bohaterem. On jest wybrany bo już jest bohaterem. (Oczywiście w przypadku Dragon-Blooded proces ma się zupełnie, zupełnie inaczej).
Jak to się ma do celów jakie postać stawiała przed sobą w przed Exaltation ? Tutaj rzeczy mogą się zmienić i to bardzo. Np. nasz bohater mógł być obrońcą wioski, która teraz go nienawidzi, (stałeś się Anathemą stary, na widły, już !) więc co ma robić ? I to jest moim zdaniem bardzo ważne pytanie na jakie trzeba odpowiedzieć w trakcie pierwszych sesji w Exalted. Zauważyłem, podczas jednej z naszej sesji, że samym graczom ciężko na to odpowiedzieć. Przecież ich postacie są równie zagubione co gracze ! Mają świadomość potężnych wrogów dookoła i własnych talentów, dopiero co przebudzonych. To jest dobry moment by dać graczom jakiś dalekosiężny cel albo przynajmniej zarys przyszłości. Exaltation to jest dobry moment by takich wskazówek graczom udzielić.

W odpowiedzi na pytania Paladyna mechanizm Exaltation.
W przypadku Dragon-Blooded Terrestial Exaltation jest przenoszona przez krew. 
Celestial Exaltation jest mechanizmem, splotem esencji stworzonym przez Celestial Incarnae przy współpracy Autochtona, zwanego Great Maker, Primordiala, który stanął po stronie bogów w wojnie. Ten splot, wieczny i niezniszczalny, jest nośnikiem Exaltation. Exaltation wymaga dodatkowo ludzkiego (i tylko ludzkiego) nośnika. Tą częścią zajmuje się Lytek, God of Exaltation. Jego praca to przechwycenie Exaltation (np. kiedy poprzedni właściciel zginie), przygotowanie jej do następnej Exaltation a następnie wypuszczenie jej z powrotem na świat w celu ponownego "odrodzenia". Stąd wspomnienia z poprzednich wcieleń (cienie i intuicje raczej, gdyż Lytek ma za zadanie usuwać wspomnienia) oraz wieczną więź pomiędzy Solar i Lunar Exalted.
Z tym mechanizmem wiąże się historia uwięzienia i uwolnienia Solarów. W noc Uzurpacji, kiedy Solarzy ginęli, esencję Exaltation zaczęły pojawiać się w biurze Lyteka. W tym samym czasie Sidreals włamali się do niego, uwięzili go na kilka dni i wychwytywali esencje. Jednocześnie uczynili wielki wysiłek aby ukryć swój czyn, wymazać go z istnienia i przeznaczenia. Spowodowało to zniszczenie jednego z gwiazdozbiorów - Mask i nieodwracalne zmiany w przeznaczeniu.
Kiedy Jade Prison zostało zniszczone 150 solarnych esencji pojawiło się w biurze Lyteka, pierwsze co zrobił to otoczył się szczelną ochroną, przetworzył i wysłał na świat te esencje a dopiero potem zawiadomił innych bogów i Sidreali o pojawieniu się esencji. W ten sposób zemścił się na znieważenie go przez Sidreali setki lat temu.

Mentor: nie ma zasady. Mentor jest backgroundem.2 komentarze:

  1. Czy Exaltation jest czymś takim jak First Change/Embrace/Awakening z systemów WoD? Dzieje się za sprawa jakiś czynników zewnętrznych, czy może samoczynnie? Czy bohater po Exaltation jest sam, czy może mieć mentora (lub ma z zasady)?

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozwoliłem sobie odpowiedzieć w notce :)

    OdpowiedzUsuń