niedziela, 27 grudnia 2009

Z czym się je Exalted

Witajcie,
w drugiej notce, po wstępniaczku, warto chyba umieścić informację co to w ogóle jest Exalted. Pozwolę sobie pominąć opis "co to jest rpg" i przejść do opisu systemu.
Na wstępie pozwolę sobie zacytować jednego z graczy - wwitka. "Exalted jest systemem z gałką kinowości ustawionym na 11).
Exalted jest systemem rpg, którego akcja osadzona jest w świecie zwanym Creation (roboczo spolszczam to na Kreację). Kreacja jest wyspą stabilności w morzu Chaosu - Wyld, została stworzona przez grupę stworzeń, zwanych Primordials. Stworzyli oni Kreację, jako miejsce w którym w spokoju mogliby grać w swoje Games of Divinity - podstawkę pod planszę. Dla spokoju stworzyli bogów, ustawili ich hierarchię tak aby cała Creation działała jako dobrze naoliwiony mechanizm, bez potrzeby interwencji.
Jak to bywa w tego typu historiach, bogowie zbuntowali się i wystąpili przeciw stwórcom, pragnąc tego co oni mają: władzy nad Creation, Games of Divinity. Przy pomocy dwóch Primordiali: Gai i Autochtona bogowie uknuli spisek obalenia obecnych władców Creation. Ze względu na wbudowane w nich zakazy wystąpienia bezpośrednio przeciw Primordialom, sami nie mogli walczyć w tej wojnie (swoją drogą dlaczego, Primordiale nie wbudowali silniejszych zakazów w bogów - któż wie :). Przy pomocy Autochtona  stworzyli Exalted - swych wybranych przedstawicieli, obrońców, championów. Każdy z wyższych bogów (Incarnae - śmietanka Bogów, władających ciałami niebieskimi na niebie Creation) stworzył własną wersję Exalted, pasującą do jego charakteru i mocy.
Unconquered Sun (Bóg słońca)- wódz wszystkich bogów, stworzył Solar Exalted - 300 wybranych na przywódców spisku a następnie przywódców nowego świata.
Luna (Bogini księżyca) - zmienna bogini księżyca, strażniczka granic Wylda, stworzyła Lunarów, 300 towarzyszy i małżonków Solarów.
Maidens (Boginie Planet Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Neptun) każda objęła patronat nad 25 wybranymi, którzy mieli służyć jako doradcy Solarów i strażnicy Przeznaczenia.
Last but not least Dragon-Blooded. Zwani również Terrestial Exalted, ich moc pochodzi od Gai, której zadaniem było stworzyć żołnierzy dla wojny która nadejdzie. Dragon-Blooded są najsłabszymi z Exalted, jednak dzięki temu ich moc może być dziedziczona i przekazywana następnym pokoleniom.
Nie muszę mówić, że wojna została wygrana. Primordiale zostani pokonani lub zabici. Ci pokonani zostali wygnani z Kreacji, przymuszeni do upokarzających przysiąg, zamieszkali w wywróconym ciele swego przywódcy Malfeasa, stając się demonami - Yozi (o demonach napiszę w późniejszej notce). Ci którzy zgineli upadli, ich ostatnie mysli stworzyły mroczne odbicie Kreacji - Underworld, krainę umarłych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz